Czy warto posłać dziecko do prywatnej szkoły?

W miastach, gdzie funkcjonują także placówki prywatne pojawia się taki dylemat. Wiadomo, że dla swojego dziecka chciałoby się jak najlepiej. A jedną z najważniejszych rzeczy jest, aby zapewnić mu jak najlepszy start w życie. Za zajęcia w szkole prywatnej trzeba zapłacić, nauka w publicznej jest bezpłatna. Czy jednak koniecznie to oznacza, że to za co trzeba zapłacić, to będzie lepszy wybór?

Fakty i mity o obydwu rodzajach placówek

Utarły się pewne stereotypy związane z jednym i drugim rodzajem szkoły. Niektórzy sądzą, że w publicznych są mniej wykwalifikowani nauczyciele, że mniej angażują się, że dziecko jest bardziej narażone na złośliwości kolegów i na kontakt z dziećmi z patologicznym rodzin. Nauczyciele w szkołach publicznych w niczym nie ustępują pracującym w prywatnych. Mają taką samą wiedzę i są różni, jedni mają lepsze podejście do dzieci, inni gorsze. Jednak jeśli rozważa ktoś propozycję prywatna szkoła podstawowa Warszawa, to może mieć pewność, że klasy będą mniej liczne. Jeśli dziecko będzie miało wychowawcę albo nauczyciela w prawdziwego powołania, to będzie mógł więcej poświęcać mu uwagi. W publicznych szkołach, nawet bardzo zainteresowany dobrem dzieci nauczyciel, nie ma możliwości, by każdemu poświęcać tyle uwagi, ile by chciał. Nauczyciele mogą być różni bez względu na to, którą placówkę ma się na myśli. Na korzyść prywatnej przemawia fakt, że jest większa szansa, iż uzasadnione skargi na nauczyciela zostaną uwzględnione przez dyrektora. Takie szkoły utrzymują się z pieniędzy rodziców, więc nie mogą lekceważyć ich opinii. Jeśli chodzi o kolegów, to tu i tu może trafić ono na różnych. Dlatego trzeba dbać o zdrowe poczucie własnej wartości u dziecka i pomagać mu stać się asertywnym oraz rozmawiać z nim, co się dzieje w szkole. Tym, co przemawia za wyborem szkoły prywatnej, poza tym, co już wspomniano, jest lepsze wyposażenie dydaktyczne, większa dbałość o estetykę otoczenia oraz więcej zajęć pozalekcyjnych. I to są fakty.

Co wybrać dla dziecka?

Jednoznacznej odpowiedzi nie da się udzielić. Dla dziecka ambitnego lepsza może być prywatna, bo są mniejsze klasy, więcej różnych materiałów dydaktycznych. Jeśli chce korzystać z zajęć pozalekcyjnych, to będzie je miało w tym samym budynku. Jest to bardzo wygodne. Na pewno będzie wtedy dziecku łatwiej rozwijać swoją wiedzę. Na szkoły publiczne mniej się przeznacza pieniędzy. Nie ma tylu zajęć pozalekcyjnych. Jednak są one darmowe, a nauczyciele mogą być równie dobrzy, co i w prywatnych. Wybierając między jednym a drugim typem placówki, nie można też nie uwzględnić tego, która jest bliżej. To także jeden z ważnych czynników wyboru.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>